Lehed

19.12.09

Rahvapank

Eesti pangandusturu aastakasum võiks olla ca 10 miljardit krooni. See on umbes sama suur summa, kui riik kogub aastas aktsiisidega maksutulu. Samas see on see summa, mille meie majandusest saavad välja viia väliskapitalil põhinevad pangaasutused. See on panganduskapitali lisandväärtus mis teenitakse Eesti majanduse pealt ning selle summa võrra langeb meie kõigi konkurentsivõime ja elatustase.

Alternatiivina võiks Eesti riik asutada riikliku Rahvapanga. Rahvapanga ambitsiooniks võiks olla vähemalt 50% turuosa hõivamine. Rahvapanga aastakasumi toel saaks olulise täienduse riigieelarve ning seetõttu oleks võimalik madalal hoida meie makskoormus ning võitjaks oleks kogu rahvas.

2 kommentaari:

tohlakas ütles ...

Kas tagurpidiarvutus on tehtud? Palju peaks olema kapitali, et korjata turult kokku 10 miljardit?
Ajal, kus raha ülekanne on võimalik mobla abil, ei maksa uneleda mingist Maarjamaa kontuuridega piiratud panganduslikust oaasist. Lätis oli selline rahvuslik pank, Islandil samuti.

Unknown ütles ...

Läti ja Island said sellised pangad endale siis kaela, kui asi oli juba põhja läinud. Seega pole see argument riikliku kommertspanga vastu, pigem selle poolt, sest erakapital nii piiratud võimalustega, ei suuda sellistes väikestes riikides panka pidada, on liiga haavatav kriisiolukordades. Bank of North Dakota, Põhja Dakotas USA-s näitas kriisi ajal vastupidiselt väga head majandustulemust.
Mis seos on mobiilimaksel ja panga omanikeringil??
Riigipangal on lihtne saavutada 30-40% kogu pangandusturust, sest umbes selline osa käib läbi riigieelarve majanduse kogukäibest. Kui lisada veel erinevad riiklikud fondid, arengufond, eas, pria, kredex, pensionifondid.....riigivõlakirjad.
Võiks mõelda ka näiteks teemal, et riik tõepoolest toetab kaardimakseid, ehk üritab üle võtta kaardimakseid, viies teenuse hinna kaupmeeste jaoks alla.