Lehed

25.2.11

Liberaalid kaotavad võimu Iirimaal

Täna, 25.veebruaril toimuvad Iirimaal parlamendi valimised. Kõik eksperdid on arvamusel, et liberaalid kaotavad võimu ning konservatiivid ja sotsiaaldemokraadid on valimiste võitjad.
Milles võiks olla Iirima majandusime, ja majanduspoliitika meile eeskujuks või hoiatavaks eeskujuks? Iirimaad on juhtinud 15 aastat liberaalid ning saavutanud märkimisväärset edu riigi majanduse ülesehitamisel. Aastaid on olnud Iirima madalad maksud ja väga liberaalne majanduspoliitika meie juhtiva partei, Reformierakonna tugevaks eeskujuks.
Majanduskriisi läksime aga kahjuks nii Iirimaa kui ka Eesti ja seda oluliselt sügavamalt kui teised suuremat valitsuse sekkumist harrastavad riigid. Mõlema riigi puhul oli suuresti põhjuseks liig kiire kasv ehk kinnisvaramull ja pangandusbuum. Valitsus ei suutnud õigeaegselt reageerida ja majandusbuumi pidurdada. Tagajärjeks tohutu majanduslangus ja tööpuudus ning kriisist väljumine on väga vaevarikas. Kui võrrelda majanduskasvu muutusi 2007.aasta baasil, siis Eesti majanduslangus on olnud veel oluliselt suurem ja sügavam, kui Iirimaal.
Täna annavad iirlased hinnangu oma poliitikutele. Valitseva partei Fianna Fail (liberaalid) toetus, mis oli veel 2007. aastal 40% lähedal on valimiste päevaks langenud 15%-le, Fine Gael (konservatiivid) toetus on kasvanud 30%-lt 35%ni ning Labour (sotsiaaldemokraatide) toetus on kasvanud 10%-lt 20%-le. See on valija vastus valitsuse ebaõnnestumisele.
Kas Eesti valija leiab, et meie majanduslangusel pole midagi pistmist valitsusega? Kas valija, vaatamata reaalsele kriisile, tahab samamoodi jätkata näeme 6.märtsil.

Vastuseks kommentaarile:
Keeruline on hinnata, kas Eesti valitsus on ikka Iiri valitsusest paremini kriisiga toime tulnud, vaatame näiteks SKP muutust:


3 kommentaari:

Muidumeez ütles ...

Selliste võrdluste tegemine on tihti meelevaldne. Näiteks, oletame, et meie konservatiivid on IRL, nad on liberaalidega samas valitsuses, on seda juba 4 aastat olnud. Teiseks, Iirimaa alles sööstis finantskriisi ja seda just valitsuse tehtud rumaluste pärast, selliseid rumalusi meie valitsus ei teinud ja kolmandaks, kõik märgid näitavad, et me oleme kriisist toibuma haknud. Niiet meie valija peal need argumendid päris hästi vist ei tööta.

Anonüümne ütles ...

Fianna Fail ei ole Reformi sarnane liberaalne partei. Saranaselt Fine Gaeliga on tegemist konservatiivse parteiga.Vahe on selles, et Fine Gael on kristlik-demokraatliku kallakuga ja Fianna Fail on rohkem tsentristlikum. Reformi stiilis turuliberaalset parteid Iirimaal praegu ei ole, ennem oli selleks Progressivsete Demokraatide nimeline puhtalt turuliberalismist lähtunud partei.

Unknown ütles ...

Kindlasti ei ole sellist parteid nagu Reformierakond teistes riikides, kuid poliitika mida ellu viidi Iirimaal oli siiski suureks eeskujuks meie Reformierakonnale. Pealegi kuuluvad Fienna Fail ja Reformierakond üheskoos Euroopa Parlamendi Euroopa Demokraatide ja Liberaalide Liidu fraktsiooni.